EFendimiz'den Ramazan

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Black_house

• Yer: A'raf şehri
  • 4502
  • +462/-0
  • Sen, Seni Sevdiğinle Bil Ey Can! "O" Seninledir.
    • Uyanan Gençlik
EFendimiz'den Ramazan
« : 08 Ağustos 2009, 08:07:12 »
Sevgili Peygamberimiz, Ramazan’ın önemi hakkında şöyle buyurmuştur:

“Kim inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Ramazan’ın gecelerini ihya ederse, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Nesai, İman, Bab 22, V, 117)

“Ramazan’ın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur. Her kim, bu ayda idaresi altında bulunanların iş yükünü hafifletirse, Allah ona mağfiret eder ve cehennem azabından kurtarır”.

“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari, Savm, 5)

Ebu Said Hudri (r.a) den rivayet edilmiştir;

" Hz peygamber s.a.s ramazanın ilk on gününde itikafa girdi..sonra çadırında ramazanın ortasındaki on günün itikafına girdiği sırada bir abraşın dışarı çıkarıp ilk on günün itikafına kadir gecesine rastlar mıyım, diye girmiştim. Yine ortasındaki on günün itikâfına girdim de bana denildi ki o son on günün içindedir, öyleyse benimle itikâfa başlayıp devam edenler, son on gününde de itikâfa devam etsin.

Bu kadir geçesi bana gösterildi, sonu unutturuldu o gecenin sabahında kendimi su ve çamur içinde secde vaziyette buldum. Onun son on gün içinde tek sayılı günlerde arayın .

Ebu Said Hudri dedi ki o gece yağmur yağmıştı, mescidin üstü hurma dalları ve otla örtülü olduğu için akmıştı. Gözlerim Allah’ın elçisini yirmi birinci gecenin sabahında anlında çamur ve su izi varken gördü." ( Buhari/Müslim)

Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.(Taberani)

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır. (İbni Ebiddünya)

Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.(Deylemi)

Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin! (Buhari)

Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz. (Tirmizi)