4. SINIF - İngilizce 4.ÜNİTE - "a" - "an" - "the" Kullanımı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
İngilizce'de “a” ve “an” isimlerin önüne gelir ve (bir / herhangi bir) anlamına gelmektedir.
Önüne geldikleri isim sessiz bir harf ile başlıyorsa “a”, sesli bir harf ile başlıyorsa “an” kullanılır.

a book: bir kitap
a ruler: bir cetvel
an orange: bir portakal
an umbrella: bir şemsiye

Sesli ve sessiz harf kavramı kelimelerin yazılışı ile değil okunuşuyla ilgilidir. Mesela İngilizce'de "university" (üniversite) kelimesi sesli harf ile başlamasına rağmen "yunivörsiti" diye okunur; dolayısıyla kelimenin başında "y" sessiz harfi bulunmaktadır.

a university: bir üniversite

Bunun tam terside mümkündür. Yani kelime görünüm olarak sessiz bir harf ile başlıyorken okunuşu yani söylenişi sesli bir harfle başlayabilir. Örneğin;

an hour: bir saat

“hour” kelimesi (aır) şeklinde okunduğu için başına “a” yerine “an” getirilmiştir.

[b][color=red]ÖNEMLİ NOT: [/color][/b]
Sayılamayan isimlerin önüne “a” ya da “an” getirilmez.

a milk: bir süt              YANLIŞ
a water: bir su              YANLIŞ
a sugar: bir şeker          YANLIŞ

[color=red][b]THE[/b][/color]

Belirli bir nesneden söz ediliyorsa "the" kullanılır.
"The" sayılamaz isimler, sayılabilir isimler, tekil ve çoğul tüm kelimelerle kullanılabilir.
Bu noktada "belirli bir nesne" derken neyi anlatmak istediğimizi detaylandıralım. Bahsettiğimiz şey konuştuğumuz kişilerce biliniyorsa yani herhangi bir nesne değilde belirli bir nesneyse önüne "the" koyarız.

Örneğin sınıfta ders anlatan bir öğretmen ön sırada oturan bir öğrenciye “OPEN THE DOOR!” yani “Kapıyı Aç!” komutunu verirse sınıfta tek bir kapı olduğundan bahsedilen kapı bellidir.

Başka bir örnekte bir babanın elinde bir torba portakal bulunan kızına “GIVE ME AN ORANGE!” yani “Bana bir portakal ver!” dediğini varsayalım.  Torbanın içinden herhangi bir portakal istemektedir. Aynı örnekte kızın diğer elindede tek bir portakal olduğunu düşünelim. Babası eliyle göstererek “GIVE ME THE ORANGE!” desin! Bu durumda babanın söylediği şu olacaktır. “Bana portakalı ver!”

“GIVE ME AN ORANGE!”      “Bana bir portakal ver!”

“GIVE ME THE ORANGE!”      “Bana portakalı ver!”

Kısaca hangi nesneden bahsettiğimiz [b]belirliyse [/b]"the" kullanırız.