6. Sınıf Türkçe 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları (2016 - 6)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
[img width=184 height=200]http://www.uyanangenclik.com/gallery/530_10_04_16_3_46_01.png[/img]
[img width=192 height=200]http://www.uyanangenclik.com/gallery/530_10_04_16_3_51_28.png[/img]

CEVAPLAR:
1)
a) Uzakta bulunan kişilerin kurumların veya kişilerle kurumların birbirine bilgi vermek birbirleri ile duygu ve düşüncülerini paylaşmak vb amaçlarla yazdıkları çoğunlukla posta  ile gönderilen yazılara [b]MEKTUP (DÜŞÜNCE) YAZISI[/b] denir.
b) Yaşanmış veya yaşanması mümkün olayların yer ve zaman belirtilerek kişilere bağlı olarak anlatıldığı yazılara [b]HİKAYE[/b] denir.
c) Genellikle halkın yarattığı, hayale dayanan, sözlü gelenekte yaşayan, çoğunlukla hayvanlar ile cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların başından geçen olağanüstü olayları anlatan edebî türe [b][b]MASAL[/b][/b] denir.
d) Duygu ve düşüncelerin etkili ve özlü bir biçimde, mısralar hâlinde anlatıldığı yazılara [b]ŞİİR[/b] denir.
2)
Fikir: Soyut
Bulut: Somut
Cemalettin: Özel
Meclis: Topluluk
Bilgisayar: Tekil, Somut
Öğretmenler: Çoğul
3) Eş Anlamlılar:
Zaman - Vakit
Galaksi: Gök ada
Dünya: Yerküre, Yeryüzü, Cihan
Araç: Vasıta, Vesait, Alet, Teçhizat
Yüzyıl: Asır
4) Zıt Anlamlılar:
Cesur: Korkak, Muhannet
Dağınık: Düzenli, Tertipli, Toplu
Cimri: Cömert, Bonkör
Cennet: Cehennem
Yaramaz: Uslu
5)
[b]-e hâli (yönelme hâli): [/b]Eylemin "nereye" yöneldiğini gösterir. (Bana, sana, onlara, bize vb... )
Dogu ----> Doğuya
[b]-i hâli (belirtme hâli):[/b] Yüklemin neyi, neleri, kimi, kimleri belirttiğini gösterir. (Beni, eni, onu, bizi, onları)
Ben ------> Beni
[b]-de hâli (bulunma hâli): [/b]Yüklemin bildirdiği eylemi gösterir. (Bende, sende, onda, bizde, sizde, onlarda)
Kütüphane ------> Kütüphanede
-den hâli (ayrılma hâli): . Adın ayrılma durumu nereden ayrıldığımızı gösterir. (Benden, senden, ondan, bizden, sizden, onlardan)
Gökyüzü --------> Gökyüzünden
[b]İlgi Hâli :[/b] Bir ismin başka bir isimle ilgisini gösterir. Tamlayan eki de denir. İsimlere sessiz harflerden sonra -ın, -in, -un, -ün ekleri, sesli harflerden sonra  -nın, -nin, -nun, -nün ekleri getirilerek yapılır.
Hoca --------> Hoca[b]nın[/b]
6)
Yörük : tamlayan  -  kiliminin tesenleri: tamlanan -  Yörük kiliminin desenleri : Zincirleme isim tamlaması
Arababnın: tamlayan - rengi: tamlanan -  Arabanın rengi: Belirtili isim tamlamaı
Amasya: tamlanan  -  elması. tamlanan  - Amasya elması: Belirtisiz isim tamlaması
okul: tamlayan - müdürünü saati: tamlanan - Okul müdürünün saati : Zincirleme isim tamlaması
tahta: tamlayan  - masalar: tamlanan - tahta masalar: Belirtisiz isim tamlaması
7)
Türkçedeki şahıs ekleri: -m, -im, -n, -in, -sin, -k, -iz, -niz, -iniz, -siniz, -ler ve -sinler'dir.
Ben: 1. Tekil Şahıs eki (-ım, -im, -um, -üm ): Kalbim, masam, konum, bardağım, yatağım
Se: 2. Tekil şahıs eki (-ın, -in, -un, -ün): Kalbin, masan, konun, bardağın, yatağın
O: 3. Tekil şahıs eki (-ı, -i, -u, -ü): kalbi, masası, konusu, bardağı, yatağı
Biz: 1. Çogul şahıs eki (mız, -miz, -muz, -müz):  Kalbimiz, masamız, konumuz, bardağımız, yatağımız,
Siz: 2. Çogul şahıs eki (-nız, -niz, -nuz, -nüz): kalbiniz, masanız, konunuz, bardağınız, yatağınız
Onlar: 3. Çoğul Şahıs eki (-ları, -leri): Kalpleri, masaları, konuları, bardakları, yatakları