Doktorluk ve insanlık

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drfm

• Yer: Antalya
  • 354
  • +32/-0
Doktorluk ve insanlık
« : 20 Aralık 2008, 22:11:52 »
Doktorluk ve insanlık

--------------------------------------------------------------------------------
Dr. Murat Kınıkoğlu- Akşam Gazetesi
Tıp fakültelerinde anatomiden fizyolojiye, psikolojiden, teknolojik gelişmelere kadar her şey öğretilebilir. En zor şey insanlık öğretmektir...

Hocalar derse girip “Çocuklar sakın hastanız size elini uzattığında suratınızı asıp geri geri kaçmayın, elini tutup teskin edici rahatlatıcı sözler söyleyin...” diyemezler

Geçenlerde hastanede yatan eski bir hastamı görmeye gittim. Kızı telefon açıp annesinin geçirdiği operasyondan sonra ters giden bir şeyler olduğu söylemişti. Odaya girdiğimde narkozun etkisi geçmek üzereydi. Hastamın yüzündeki ifadeden canının yandığı anlaşılıyordu. Çok geçmeden ameliyatı yapan doktorlardan biri girdi içeri. Yatağın başucunda durarak hastasının durumu ile ilgili açıklamalar yaptı. Hasta kulağına gelen seslerden yatağın etrafında birileri olduğunu anlamıştı, gözleri kapalı elini doktor beyin olduğu tarafa doğru uzattı. Ben meslektaşımın hastanın kendine uzanan elini tutup teskin edici bazı sözler söyleyeceğini düşünürken birkaç adım geri kaçtığını fark ettim.

Tıp fakültelerinde anatomiden fizyolojiye, psikolojiden en son modern teknolojik gelişmelere kadar her şey öğretilebilir. Takdir edersiniz ki en zor şey “insanlık” öğretmektir. Hocalar derse girip “Bugün dersimiz insanlık. İyi kalpli olmayı, hastalara iyi davranmayı öğreneceğiz” veya “Çocuklar sakın hastanız size doğru elini uzattığında sakın suratınızı asıp geri geri kaçmayın... Hastanızın elini tutun, okşayın, teskin edici, rahatlatıcı sözler söyleyin...” diyemezler...

Aşağıdakileri tüm hastanede yatan hastaların hislerine tercüman olmak adına yazdım:

SEVGİLİ DOKTORUM...

Sizden odama girmeden önce kapıyı vurmanızı rica ediyorum. Mesleğinize büyük saygı duyuyorum ama biz hastalar (gelen doktora bile olsa) uygunsuz bir pozisyonda görülmek istemeyiz...

İlk defa karşılaşıyorsak lütfen bana kendinizi tanıtma zahmetine girin. İsminizi, ihtisasınızı, bana niçin geldiğinizi, konsültasyon nedenini söyleyin.

Bana ismimle hitap etmeniz hoşuma gider. Sıradan bir hasta değil değer verilen bir “insan” olduğumu düşünürüm.

Elimi sıkmanız, avcunuzda tutmanız büyük incelik olur. Bana “hatırımı, bugün kendimi nasıl hissettiğimi” sorarsanız beni önemsediğinizi bilirim.

İşiniz bitince hemen kaçmayın, bir dakikalığına da olsa sandalyeye oturun ve bir kereliğine de olsa bana gülümseyin.

Benden gerçekleri gizlemeyin ama beni de korkutmayın. Biliyorum, isterseniz en kötü haberin bile iyi tarafını görmemi sağlayabilirsiniz.

Buraya tatile gelmediğimi unutmayın. Sıkıntımdan kurtulmak için geldim ve evime dönmeyi dörtgözle bekliyorum. Bu yüzden arasıra yüzümü asık görürseniz kızmayın...

Tabii ki tetkik yaptıracaksınız ancak faturaların tarafımdan ödeneceğini hatırlatmak isterim. Lüzumsuz tetkikler ve gereğinden uzun süre hastanede yatırmanız bütçemi tahayyül edemeyeceğiniz kadar zorlayabilir.

Benim doktor değil tıbbi konuları hiç bilmeyen bir hasta olduğumu unutmayın. Size, hastalığımla ilgili aptalca sorular sorabilir, değerli vaktinizi çalabilirim. Sinirlenmeden benim anlayabileceğim açıklamalar yapın ve lütfen bana karşı sabırlı ve anlayışlı olun...

İşiniz çok yorucu, nöbetleriniz çok yoğun veya aldığınız para çok az olabilir. Bu görevinizi en iyi şekilde yapmanıza engel olmamalı. Kendinizi benim yerime koyduğunuzda her şeye rağmen daha iyi durumda olduğunuzu fark edeceksiniz...

Unutmayın yıllar sonra anımsadığımız doktorlar iyi kesen-biçen usta cerrahlar değil, sıcak gülüşünü ve içten yaklaşımını unutmadığımız “insan” doktorlardır.

MUTLULUK SALGINI...

İŞ yerinde veya okulda nasıl bir arkadaşınız olmasını istersiniz?

A- Güler yüzlü ve mutlu bir arkadaş isterim.

B- Akılı uslu bir arkadaşı tercih ederim.

C- Ciddi ve çalışkan olması daha önemli...

Ben hiç düşünmeden (A)yı işaretlerim. Ne kadar çalışkan ya da ne kadar akıllı olursa olsun kimse somurtkan ve mutsuz bir karakterle uzun süre birlikte olmak istemez. Hepimiz biliriz ki etrafımızdaki kişilerin mutluluğu bize de ferahlık ve yaşama sevinci verir. Nitekim geçen hafta BMJ dergisinde yayınlanan bir çalışma mutlu kişilerin yalnız kendi arkadaşlarını değil arkadaşlarının arkadaşlarını bile olumlu yönde etkilediğini gösterdi. Benzer olarak karamsar duygular da aynı mutluluk gibi bulaşcı bir özellik gösteriyor. Yan masada oturan mesai arkadaşınız gün boyu ekonomik sıkıntılarından veya kocası ile kötü ilişkisinden şikayet eden biriyse yandınız, bir süre sonra içiniz kararmaya siz de onun gibi dünyayı karanlık görmeye başlıyorsunuz.

Araştırma, nasıl şişman insanlarla arkadaşlık edenlerin şişman olma ihtimalleri daha fazlaysa mutlu insanların arasında yaşayanların mutlu olma ihtimalinin de daha fazla olduğunu gösteriyor. Dr. Fowler mutlu bir kişi ile karşılaşmanız halinde mutluluk seviyenizin %15 kadar yükseleceğini söylüyor. Aldığınız pozitif enerjiyi üçüncü bir kişiye aktararak onun mutluluk seviyesini %10 artırıyorsunuz, üçüncü kişi de aldığı enerjiyi dördüncüye iletiyor.

Çevrimdışı Leb-i Damla

• La taknetû..!
  • Yer: Sadabad
  • 2529
  • +270/-0
  • UMUT Dünyası mı, UNUT Dünyası mı?
    • Uyanan Gençlik
Doktorluk ve insanlık
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2008, 00:03:02 »
İzlediğim bir dizi var adı doktorlar.
Ordaki gözlemlerim hasta doktor arasındaki diyalog gayet güzel.Ama Film nede olsa,normal hayatta böylesi bir diyalog binde bir olsa gerek.Asık suratlı doktorları hiç sevmemde.Kendilerini bişi zannediyorlar nedense. hyhvv
Bazı olumsuz vakalar genelde hasta yakınlarının doktorlara hesap sormasından kaynaklanıyor.