Atatürk ve Bilim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
Atatürk ve Bilim
« : 09 Mart 2015, 12:50:24 »
[size=12pt]Atatürk bilim ve teknolojiye son derece önem veren bir liderdi. Bilime ve akılcılığa diğer vermiş ve her konuda olduğu gibi bilim ve teknoloji konusunda da Türk milletine rehberlik etmiştir. Çünkü o, en önemli hedefi olan çağdaş uygarlığa bilimle ulaşılacağına inanıyordu.

Atatürk bilime verdiği önemi öğretmenlere yaptığı bir konuşmada şöyle açıklamıştır:
“Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki (gerçek), mürşit (yol gösterici) ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlıştır.”

- Cumhuriyetle birlikte kadın-erkek her Türk vatandaşı eğitim alabilmiş, bilimsel çalışmalarda bulunabilmiştir.

- Atatürk’ün bilime önem vermesinin en önemli kanıtı; çağdaş bilim insanları yetiştirebilmek amacıyla Cumhuriyet döneminde yurt dışına öğrenciler gönderilmesidir.

Bunun nedeni dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip etmek ve eğitim kurumlarımıza aktarmaktı. Atatürk yurt dışına giden öğrencilere şöyle demiştir:
Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönemlisiniz!”

- Atatürk, ülkemizde çağdaş eğitim kurumlarının kurulmasına da öncülük etmiştir.
Bu çerçevede 1933 yılında Üniversite Reformu gerçekleşmiş ve İstanbul Üniversitesi açılmıştır.

- Atatürk, 10. Yıl Nutku’nda “Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve medeni memleketlerine seviyesine çıkaracağız” demiştir.
O, bu seviyeye ulaşamada bilimin rehberliğini şu sözüyle ifade etmiştir:
“Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif bilimdir.

- Atatürk’ün kendisi de bir bilim insanı gibi çalışmıştır.
1936-1937 kış aylarında bir Geometri kitabı yazarak matematik bilime katkıda bulunmuştur.[/size]