Present Perfect Tense (Geçmiş Zaman) Kullanım Alanları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
[size=12pt]Present Perfect Tense’in Türkçede zaman olarak tam karşılığı yoktur.
Bu nedenle bu zamanın anlamından çok nerede ve neden kullanıldığına dikkat etmemiz gerekiyor.

Kullanım yerlerini tam olarak öğrenseniz bile bu zamanı doğru yerde kullanmanız biraz zaman alabilir.

[color=orange][size=14pt][b]Present Perfect Tense’in kullanım alanlarını inceleyelim.[/b][/size][/color]

[b][color=red]1. Bu zamanı geçmişte olmuş ve hala devam eden olaylardan bahsederken kullanıyoruz. Bu kullanımda genellikle olayın ne kadar süredir devam ettiğini belirtiriz.[/color][/b]

I have lived in İstanbul since 2005.
(2005’ten beri İstanbul’da yaşıyorum.)

My father has been a teacher for 20 years.
(Benim babam 20 yıldır öğretmendir.)

[color=red][b]2. Geçmişte meydana gelmiş, fakat sonuçları hala görülen ve bugünü etkileyen olaylar için kullanırız. Bu durumda belirli bir geçmiş zaman ifadesi kullanılmaz, çünkü zaman değil olayın kendisi ve etkileri önemlidir.[/b][/color]

He has broken his leg. He can’t walk.
(O bacağını kırdı. Yürüyemez.)

[color=red][b]3. Çok kısa süre önce tamamlanmış olaylar için kullanırız. Bu durumda cümlede genellikle “just(henüz)” ifadesini kullanırız.[/b][/color]

I have just finished my homework.
(Ödevimi henüz bitirdim.)

[color=red][b]4. Geçmiş deneyimlerimizden bahsederken bu zamanı kullanırız. Fakat bu deneyimlerin hangi zamanda gerçekleştiğini söylemeyiz.[/b][/color]

I have been abroad twice before.
(Ben daha önce iki kez yurtdışında bulundum.)

[color=red][b]5. Şu ana kadar hiç denemediğimiz şeylerden bahsederken, ya da bunları sorarken kullanırız. Bu durumda genellikle cümlede “ever” ya da “never” ifadelerini kullanırız.[/b][/color]

I have never eaten Sushi.
(Ben hiç Sushi yemedim.)

Have you ever eaten Sushi?
(Sen hiç Sushi yedin mi?)[/size]