Kaşıkçı Elması'nın Hikayesi Biliyor musunuz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

  • Ezberletmez Öğretir
  • *******
  • Join Date: Mar 2008
  • Yer: Ankara
  • 11650
  • +524/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Arif Hocam
Kaşıkçı Elması'nın Hikayesi Biliyor musunuz?
« : 10 Kasım 2013, 20:53:11 »
Tarihimiz bir çok zafer ve başarı ile dolu bu başarıların arkasında hiç kuşkusuz düzenli bir sistem yatmakta.Teknolojinin o safhasında bile bir çok takip işinin rahatlıkla yönetildiği yıllarda değerli eşyaların nerede olduğu sorusunun yanıtı ise anında verilebiliyordu. Dönemin sosyal durumu nedeniyle çok değerli taşların alt tabakalarda olma olasılığı neredeyse yoktu. Bu nedenledir ki yapılan araştırmalar sadece bir kaç kişi ile sınırlı kalıyordu.

Tarihimiz bir o kadar şanlı ve şerefli iken o günden bugüne kalan bir çok emanette bulunmaktadır. Bu emanetler dini veya maddi anlamda sınıflandırılmış ve insanların görücüsüne çıkarılmıştır. Bir çok müze veya sergi tarihimizden bugüne dek korunabilmiş olan milli değerlerimizi içermektedir. Bu değerlerin her biri bir hikayeye her biri ayrı olaylar zinciriyle değerine değer katmıştır.

Peki değeri henüz biçilememiş dünya üzerinde tek olan kaşıkçı elması nasıl ve ne amaçla bulunmuş ve günümüze kadar değerine yitirmeden kalabilmiştir?

4. Mehmet zamanında bulunmuş olan bu elmasın hikayeside bir o kadar ilginçtir.
Yaşanan olayların elmasın değerine gölge düşerecek kadar zordur. Fakir bir adam bahçesinde kazı yaparken bu elmasa rastlar daha sonra bu elmasın kendi bahçesinden çıktığı için değerinin olmadığını düşünerek sadece bir kaşık karşılığı bir kaşıkçıya satar. Kaşıkçıda o günlerde değerine tam olarak anlayamadığı bu elması yine çok küçük bir bedel karşılığı bir kuyumcuya verir. Kuyumcu ise bu değerli taşı nasıl saklayacağını düşünürken haber padişaha kadar gider. Padişah emiri vererek elmasın saraya getirilmesini ister.
O günden bugüne kaşıkçı elması yerini korur ve görmeye gelen kişilere ışıltılı bir şekilde selam verir.