Şaban Ayı'na Mahsus İbadetler

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Yer: Ankara
  • 11650
  • +524/-0
    • Arif Hocam
Şaban Ayı'na Mahsus İbadetler
« : 08 Haziran 2013, 20:54:22 »
Resulullah (s.a.v) peygamberlerin en faziletlisi olduğu gibi; onun ayı olan Şaban dahi, ayların en faziletlisidir.

[img]http://uyanangenclik.com/resimler/dini/kuran/saban.png[/img]

•[color=red]Şaban ayının mümkünse Pazartesi ve Perşembe günlerinde oruç tutabiliriz[/color]

Resulullah Efendimiz'in (s.a.v.) en sevdiği oruçlar arasında, Şaban ayında tuttuğu oruçlar vardı. Kendisine şöyle sordum:
- Görüyorum ki Şaban ayında daha çok oruç tutuyorsun.
Bana şöyle buyurdu:
- Ya Aişe! Bu ay öyle bir aydır ki: ölüm meleğine, gelecek sene içinde ölecek kimselerin isimleri bu ayda yazılıp verilir. İstiyorum ki; İsmim ölüm meleğine verilecek ise ancak oruçlu olduğum halde verilsin.
(Buhari)

•[color=red]Elimizden geldiğince sadaka verebiliriz[/color]

Hz. Enes (ra) anlatıyor:
Resulullah’a (asm);
"Ramazan’dan sonra hangi oruç daha faziletlidir?" diye soruldu. Buyurdu ki:
"Ramazan’ı tazim için tutulan Şaban orucu!" Tekrar soruldu:
"Hangi sadaka daha faziletlidir?"
"Ramazan’da verilen sadaka!" cevabını verdi." (Tirmizi)

•[color=red]Şaban ayı Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) ayı olduğu için, bu ayda çokça salavat getirebiliriz[/color]

Resulullah (s.a.v.) peygamberlerin en faziletlisi olduğu gibi; onun ayı dahi, ayların en faziletlisidir.
Allah-u Teala Kur'ân-ı Kerimde mealen:
“Muhakkak ki Allah (cc) ve melekleri o peygambere salat ederler. Ey iman edenler (sizde) ona salat edin ve (ona) teslimiyetle selam verin!” (Ahzab, 56)
“Bana bir kere salâvat okuyana, Allah (cc) on kere salavat okur.” (Gunyet’üt Talibin)

•[color=red]İman ve Kur’ân hakikatleri ile meşgul olabiliriz[/color]

“İlim öğrenirken ölen kimse o kadar yükselmiş olarak Allah'a kavuşur ki; kendi ile peygamberler arasında yalnız peygamberlik derecesi kalır.” (Tergib ve Terhib)
“Kişinin öğrendiği faydalı bir konu bana bin rekat namazdan daha sevimlidir.” (Tergib ve Terhib)
“Bir saat ilim öğrenmek, gece sabaha kadar ibadet etmekten, bir gün ilim öğrenmek, üç ay oruç tutmaktan kıymetlidir.” (Deylemi)
“İlim öğrenmek için yolculuğa çıkanın, daha adımını atmadan günahları af olur.” (Şirazi)

•[color=red]Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) ayı olan Şaban ayında, sünnet-i seniyyeden bir kısmını hayatımıza geçirebiliriz[/color]

“(Habibim, ya Muhammed!) de ki: “Eğer Allah(cc)’ı seviyorsanız, o halde bana tabi olun ki, Allah (cc) da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın!” Allah (cc) Gafur (çok bağışlayan) dır, Rahim (çok merhamet eden) dir.” (Al-i İmran, 31)
Bu ayet-i kerimenin tefsiri şu şekilde yapılıyor:
“Eğer Allah'a muhabbetiniz varsa, Habibullah'a ittiba edilecek (tabi olunacak). Eğer ittiba edilmezse (tabi olunmazsa), netice veriyor ki: Allah'a muhabbetiniz yoktur. Eğer Muhabbetullah varsa, netice verir ki:
Habibullah'ın Sünnet-i Seniyesine ittibaı intac eder(gerektirir). Evet Cenab-ı Hakk'a iman eden, elbette ona itaat edecek. Ve itaat yolları içinde en makbulü ve en müstakimi(selamet) ve en kısası, bilâşübhe(şüphesiz) Habibullah'ın gösterdiği ve takip ettiği yoldur.”

•[color=red]Şaban ayında günahlar temizlendiği için, çokça istiğfar getirebiliriz[/color]

“Şaban, günahları siler; Ramazan ise oruç tutanları temizler.” (Gunyet’üt Talibin)
“Şaban ayı girince, nefsinizi temizleyin ve bu ay boyunca niyetlerinizi iyi ediniz.” (Kalplerin Keşfi)
Şaban ayında günahların affı için çok dua etmeli. Dua ederken şefaat sahibi Efendimizi (s.a.v.) vesile bilinmelidir.
Şaban ayında namaz, oruç, sadaka ve Kur'ân-ı Kerim tilaveti gibi ibadetlerle geçirerek, Ramazan ayı için kendimizi hazırlayabiliriz.

•[color=red]Şaban-ı Şerif’e mahsus duayı her gün okuyabiliriz:[/color]

10 gün;
[img]http://uyanangenclik.com/resimler/dini/kuran/01.png[/img]
(Yâ Latif Celle Şânuhû.)

10 gün;
[img]http://uyanangenclik.com/resimler/dini/kuran/02.png[/img]
(Yâ Rezzak Celle Şânuhû.)

10 gün;
[img]http://uyanangenclik.com/resimler/dini/kuran/03.png[/img]
(Yâ Aziz Celle Şânuhû.)

Cenab-ı Hak’ın bu isimleriyle dua edebiliriz. (Gunyet’üt Talibin)