Takvim Yaprağında bugün ne var?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

• Yer: Adana
  • 20005
  • +360/-0
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
Takvim Yaprağında bugün ne var?
« : 30 Nisan 2013, 17:16:07 »
Değerli Kardeşlerim,
hepimizin evinde Takvim var (365 yaprak olandan)...
Takvim yapraklarında neler var neler...
Bu bilgiler yaprakla beraber uçup gidiyor.

Gelin bu bilgileri burada paylaşalım.

İlk Ben başlıyorum  vvv

[color=blue]30 Nisan 20013 Salı - Türkiye Takvimi[/color]

Hicrî Kamerî :20 CEMÂZİL-ÂHIR 1434
Hicrî Şemsî : 1391 Rûmî : 17 Nisan 1429 Kasım : 174

[color=red]Günün Tarihi[/color]
Sultan Gazneli Mahmud'un vefâtı (1030) - Muş'un kurtuluşu - Alman diktatörü Hitler'in vefâtı (1945)

[color=red]SAĞLIK - MISIR ŞURUBU ŞERBETİ ÇOK ZARARLI[/color]

Gıda üreticileri tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan ve şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuz olduğu için tercih edilen mısır şurubu şerbeti, kalp-damar sağlığını tehdit ediyor.

Şişli Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’e göre; mısır şurubu şerbetinin yanında; soya, suni tatlandırıcılar, Çin tuzları da kalp için çok zararlıdır. Çağın en büyük felaketi, mısır şurubundan elde edilen şekerdir.

Dışarıda yapılan hamur işi tatlıların büyük bir kısmı bu şeker türüyle üretilir. Bu şurubun ticari açıdan tercih edilmesinin en mühim sebebi; daha ağır kıvamlı olması ve daha fazla tatlandırıcı özelliği bulunmasıdır. Mısır şurubu için ABD’de kullanılan kota, %2,5-3’ken, Türkiye’de bu oran %30. Son 30 yılda şeker pancarından elde edilen şeker yerine mısır şurubu şerbeti kullanılması, obezite ve buna bağlı hastalıkların salgın şeklinde ortaya çıkmasına sebep oldu. Hastalık belirtileri şöyledir: Yüzde ve boyunda yanma, gerilme, karıncalanma, baş ağrısı, bulantı, çarpıntı, uyuklama, hâlsizlik gibi masum belirtiler yanında obezite, yüksek tansiyona yol açarak kalp sağlığını tehdit eder.

Hazır satın alınan; bisküvi, kolalı içecekler, şekerlemeler, çikolata, gofret, ucuz hamur işi tatlılar, hazır pasta ve keklerde şuursuzca mısır şurubu şerbeti kullanılır. Market raflarında bulunan birçok yiyecekte (diyet kola, meyve suları, hamur işi tatlılar, şekerlemeler, dondurma, reçel, jöle, marmelat, reçel, helva, sütlü tatlılar vb) var. Dünyada yaklaşık 6 bin hazır yiyeceğin içinde aspartam bulunur. Aspartam şekerden 200 kat daha fazla tat verir. Evde yapılan her türlü yiyecek, sokaktaki ürünlerden daha sağlıklı. Çünkü evdeki tatlılar pancar şekerinden yapılıyor.

[color=red]GÜNÜN TARİHİ - GAZNELİ MAHMUD[/color]

Gazneli Mahmud “rahmetullahi aleyh”, Müslüman Türklerin yetiştirdiği en büyük simalardan biridir. Fevkalâde cesur, o kadar da ihtiyatlı idi. İlk Türk-İslâm devletlerinden olan Gazneliler devleti, bugünkü Hindistan, Pakistan, İran, Afganistan toprakları üzerinde Sultan Gazneli Mahmud tarafından kurulmuştur. Çok iyi bir asker ve siyaset adamıydı. Edebiyat ve ilme çok önem verirdi. Sık sık, İslâm âlimlerini meclisine davet eder, suâller sorardı. Çok iyi hadîs bilirdi. Âlimlere, din adamlarına, sanatkâr ve askerlere çok önem verir, onlara ihsanlarda bulunurdu. 45 senesi, harp meydanlarında geçti. 61 yaşında, 30 Nisan 1030’da vefât etti.

Çevrimiçi D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Yer: Ankara
  • 11650
  • +524/-0
    • Arif Hocam
Ynt: Takvim Yaprağında bugün ne var?
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2013, 21:13:23 »
e103  aro1 kardeşim...

Güzel bir konu  alkşş

Çevrimdışı busegül

• 20005
  • +360/-0
    • Uyanan Gençlik
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2013, 13:43:18 »
[color=blue]8 Mayıs 2013 Çarşamba - Türkiye Takvimi [/color]

Hicrî Kamerî :28 CEMÂZİL-ÂHIR 1434
Hicrî Şemsî : 1391 Rûmî : 25 Nisan 1429 Hızır : 3

5. Ay, 31 Gün, 19. Hafta

II.Dünya Savaşı'nın sonu (1945) - Dünya Talasemi Günü - Dünya Kan Günü ve Haftası

HATIRLATMA: 2013 YILINDA GÜNEŞ TUTULMALARI: 10 Mayıs ( Halkalı Tutulma) Türkiye'den görülemiyecektir. 3 Kasım (Tam Tutulma) Türkiye'den görülebilecektir.

[color=red]İLİM VE TEKNİK - BU MERMİDEN KAÇMAK ZOR[/color]

İnsan hayatını değil, ama öldürmeyi kolaylaştıracak teknolojiler arasına bir yenisi daha eklenmek üzere. Dünyanın en büyük silah arge çalışmalarını yapan ABD’nin üzerinde çalıştığı yeni teknoloji, siperlerin arkasına saklanmış düşmanları bile vurabiliyor. Lazer güdümlü füzelerden ilham alan mühendisler, tüfekle açılan ateşte yaşanılan en büyük sorunlardan biri olan isabet ettirememeyi ortadan kaldıracak lazer güdümlü mermiler üzerinde çalışıyor. Küçük bir füzeyi andıran mermiler, lazerle işaretlenmiş hedefleri yok edebiliyor. Üzerindeki küçük dümenler sayesinde yönünde saniyede 30 kere ayarlama yapabilen mermiler, uzun mesafedeki hedefleri çok başarılı bir şekilde vurabiliyor. Sandia şirketi tarafından geliştirilen mermiler henüz test aşamasında olsa bile çok yakın zamanda Amerikan ordusunda kullanılacak gibi duruyor.

[color=red]YEMEK - SEBZELİ KEBAP[/color]

MALZEME: 900 gr koyun eti, 3 kaşık sadeyağ, 250 gr soğan, 2 patates, 3 havuç, 2 domates, 3 bardak su, tuz.

YAPILIŞI: Bir tencerede yağ kızdırılır. Küçük küçük doğranmış patates ve havuçlar 4-5 dakika kavurulup, yağı süzülerek başka bir kaba alınır. Sonra ateşteki kızartma tenceresine iki kaşık daha yağ ilâve edilip, soyulmuş soğanlar ve küçük doğranmış et, su, tuz ve rendelenmiş domates 25 dakika pişirilir.

Etler suyunu çekince biraz daha sıcak su ilâve edilir. Sonra etlere patates ve havuçlar katılarak biraz daha pişirilir ve sıcak sıcak servis yapılır.

[color=red]GÜNÜN TARİHİ - II. DÜNYA SAVAŞI’NIN SONU[/color]

İnsanlık tarihi boyunca yapılan savaşların en kanlısı olan II. Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939’da başlayıp, 8 Mayıs 1945’de bitmişti. 38 milyon kadar insanın öldüğü bu savaşta, görünüşte Almanlar mağlup oldular. Fakat kısa zamanda eskisinden daha kuvvetli hâle geldiler.

Esas kaybeden, kazanmış görünse de İngilizler oldu. Topraklarında güneş batmayan imparatorlukları küçüldü, dağıldı ve bütün sömürgelerini yavaş yavaş kaybettiler. İngilizler, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasında da büyük rol oynamışlardır.

Erkek : Mahmut - Kız : Makbule - Yemek : Mantar Çorbası, Tavuk budu dolması, Ayran

Çevrimdışı busegül

• 20005
  • +360/-0
    • Uyanan Gençlik
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2013, 18:12:38 »
[color=blue]10 Mayıs 2013 Cuma - Türkiye Takvimi [/color]

Hicrî Şemsî : 1391 Rûmî : 27 Nisan 1429

Danıştay'ın kuruluşu (1868) - Danıştay Günü - Sakatlar Haftası - İctimâ saati: 03.29

[color=red]SOHBET - PEYGAMBERİMİZİN BAZI DUÂLARI[/color]

“Allahım! Ürpermeyen kalbden ve doymayan nefsten sana sığınırım!” [Müslim]
“Allahım! Tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, düşkün ihtiyarlıktan sana sığınırım!” [Hâkim]
“Allahım! Bize dinî musibet verme! Bize acımayanları başımıza musallat etme!”[Tirmizi]
“Allahım! Bana öyle bir iman ve yakîn ver ki, sonu küfür olmasın!” [Tirmizi]
“Allahım! Denizlerin arasını ayırdığın gibi, beni Cehennem azabından koru!” [Tirmizi]
“Allahım! Bizi dostlarınla dost, düşmanlarınla düşman olanlardan eyle!” [Tirmizi]
“Allahım! Fayda vermeyen ilimden, kabul edilmeyen amel ve duâdan sana sığınırım!” [Müslim]
“Allahım! Senden, bilip bilmediğim her hayrı ister, her şerden sana sığınırım!” [Taberani]
“Allahım! Bizi dünya zilletinden ve ahiret azabından muhafaza eyle!” [Müslim]
“Allahım! Günahımı affet ve rızkıma bereket ver!” [İ. Ahmed]
“Allahım! Kötü huy, kötü iş, kötü arzu ve kötü hastalıklardan sana sığınırım!” [Ebu Davud]
“Allahım! Yaptığım ve yapmadığım şeylerin şerrinden sana sığınırım!” [Nesai]
“Allahım! Ölüm anındaki sıkıntılara karşı bana yardım et!”[Tirmizi]
“Allahım! Beni çok şükreden ve çok sabreden kullarından eyle!” [Bezzar]
“Allahım! Beni çok zikreden ve emrine uyandan eyle!” [Tirmizi]
“Allahım! ilmimi arttır!” [Tirmizi]
“Allahım! Kulak, göz, dil, kalb ve şehvetimin şerrinden sana sığınırım.” [Nesai]
“Allahım! Nankörlükten ve kabir azabından sana sığı- nırım.” [Müslim]
“Allahım! Bana hidayet, takva, tokgözlülük ve zenginlik nasip eyle!” [Müslim]
“Allahım! Sıhhat, iffet, güzel ahlâk ver ve kaderine rıza göstermemi nasip et!” [Taberani]
“Allahım! Gazabından rızana, cezandan affına, azabından rahmetine sığınıyorum!” [Müslim]
“Allahım! Her zorluğu bana kolaylaştır! Dünya ve ahirette âfiyet ver!” [Taberani]
“Allahım! Kalbimi ve amelimi riyadan, dilimi yalandan, gözümü hıyanetten koru!” [Hatib]
“Allahım! Beni ilimle zengin et, hilmle süsle, takva ile şe-reflendir!” [İ. Neccar]

Amin...

Çevrimiçi D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Yer: Ankara
  • 11650
  • +524/-0
    • Arif Hocam
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2013, 20:45:07 »
[color=blue]14 Mayıs Salı 2013 - Fazilet Takvimi[/color]

Hicrî: 4 Recep 1434  •  Rûmî: 01 Mayıs 1429

Cerbe Deniz Zaferi (1560) • Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Açıldı (1839) • İsrail'in Kuruluşu (1948)

“Yâ Bilal, infak et (Allah yolunda harca), korkma, Allah malını azaltmaz.” (Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu'cemü'l-Kebîr)

[color=red]HZ. ALİ (K.V.) VE HZ. MUÂVİYE (R.A.)
[/color]

İmam Ahmed bin Hanbel rivayet eder: Bir adam Hz. Muaviye'den bir şey sordu. Hz. Muaviye, ona,

“Bunu Hz. Ali’den sor, çünkü o daha bilgilidir.” dedi.

Adam Hz. Muaviye’ye, “Ey mü’minlerin emiri! Senin vereceğin cevap, onun vereceği cevaptan daha sevimlidir.” deyince, Hz. Muaviye,

“Kötü bir şey söyledin. Gerçekten öyle bir kimseyi küçük gördün ki, Resûlullah (s.a.v.), onu ilimle övüp değerlendirdi. Yemin ederim ki, Resûlullah (s.a.v.), ona hitap ederek,

“Senin bana yakınlığın, Harun'un Musa'ya yakınlığı rütbesindedir. Şu kadar ki, benden sonra peygamber yoktur.” buyurdu.

Hz. Ömer, bir mesele olduğu vakit, Hz. Ali’ye sorar, onun söylediği ile amel ederdi.” dedi.

[color=red]ŞEYHULİSLÂM REFÎK EFENDİ[/color]

Bosna’nın Çelebipazarı kasabasındandır. 1839’da İstanbul’a gelmişti. Bütün ilimlerde, bilhâssa fıkıh tahsîlinde ciddî bir azim ve gayreti vardı.

1845 senesinde fetvâ emîni, 1858’de Anadolu Kazaskeri oldu.

1860’da Ravza-i Mutahhara kapısına Peygamber Efendimiz’in “Salâtün fî mescidî hâzâ…”: “Benim şu mescidimde kılınan namaz -Mescid-i Harâm müstesnâ- başka yerde kılınan bin namazdan daha faziletlidir.” hadîs-i şerîfinin yazılmasını teklîf etti. Ulemâ ve Sultân Abdülmecîd Hân bunu çok güzel buldular ve yazdırdılar.

1866'da Meclis-i Ahkâm-ı Adliye azası oldu ve o sene Hacca gitti. Dönüşünde 9 Ağustos 1866'da Şeyhulislâm oldu. 20 Nisan 1871 Muharrem’inde 59 yaşında vefât etti.

Merhûm gâyet afîf, nezîh ve hayır sâhibi bir zât idi. Cevdet Paşa merhûm defni esnâsında “Fıkıh hazinesini buraya defnediyoruz.” demiştir. Mühründe “Ni’me’r-Refîk Muhammed” kazılı idi.

Fetâvâ-yı Feyziye’nin nakillerini muhtevî kıymetli ve matbû bir eseri vardır.  Rahimehullâh.