"Halim Selim" olarak anılan Osmanlı Padişahı kaçıncı Selim'dir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

• Yer: Adana
  • 20005
  • +360/-0
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
A) 1. Selim
B) 2. Selim
C) 3. Selim
D) 4. Selim

CEVAP: [b]3. Selim[/b]

[img width=339 height=400]http://img703.imageshack.us/img703/532/forumdas3selim2.jpg[/img]

I. Abdülhamit şehzade III. Selim'e kendisinden önceki padişahların tersine, oldukça iyi davrandı. Kafes (oda hapsi) hayatı yaşamasına rağmen Selim'in iyi bir eğitim almasına izin verdi. Şehzade Selim müzik ve edebiyat ilgilendi. Fransa'nın Fransız Devrimi öncesindeki son kralı olan XVI. Louis'le mektuplaştı. Daha tahta çıkmadan Osmanlı Devleti'nde köklü bir yapısal değişikliğe gerek olduğu inancına vardı

I. Abdülhamit 7 Nisan 1789 yılında ölünce, III. Selim Avrupa'yı temelinden sarsacak olan Fransız Devriminin eşiğinde tahta çıktı.

Osmanlı'da Islahat Devri III. Selim ile başlar.

[size=12pt][color=red]Sultan III. Selim Islahatları (Saltanatı 1789 - 1807)[/color][/size]

► III. Selim dönemin en anlamlı ıslahatı hiç şüphesiz Nizam-ı Cedit hareketidir.
► Nizam-ı Cedit'in mali kaynağını sağlayıp denetlemesi için İrad-ı Cedit’i kurmuştur.
► Kurduğu Nizam-ı Cedit'in eğitimi için Selimiye ve Levent’e eğitim kışlaları kurmuştur.
► Mühendishane-i Berrî-i Hümâyûn 1795 yılında III. Selim döneminde kurulmuştur. ( İstanbul Teknik Üniversitesi'nin eski adıdır.)
Mühendishane-i Berrî-i Hümâyûn haritacılık, gemi inşaatı ve inşaat mühendisliği öğretimi yapmaktaydı.

► Bununla birlikte yenilik (ıslahat) devrinde Fransız orduları Napolyon'un kumandasında Mısır'a asker çıkardı 1798.
Osmanlı ordusu Akada Napolyon'u durdurdu.

► Zayıflamış olan donanma tekrar elden geçirildi modernleştirildi ve gemi sayısı artırıldı.
► Kara ve deniz kuvvetleri için mühendislik merkezleri açılarak, yurtdışından uzmanlar getirtilerek eğitim vermesi sağlandı.
► Yerli üreticileri korumak için kapitülasyonların etkilerini azaltmaya çalıştı ve yerli malları kullanmaya teşvik çalışmaları yürüttü.
► Avrupa ülkelerinde sürekli elçilikler açtı. Böylece Avrupa’daki gelişmeleri daha yakın takip edebilecek ve Avrupa ülkeleri ile ilişkileri geliştirecekti.
► Darüt-Tibeti-il Amire ya da Devlet-i Amire kuruldu. (İlk devlet matbaası)