Fazilet belirten ameller.....

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RABİA

• Yer: Gaziantep/islahiye
  • 415
  • +71/-0
  • rabia
Fazilet belirten ameller.....
« : 27 Haziran 2008, 09:32:41 »
[color=black][i][b] Resulullah  (s.a.v) buyurdular ki: “ Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir tohum eker de bunların mahsulâtından bir kuş veya insan veya hayvan yiyecek olsa, bu onun için bir sadaka olur.” (Buharı, Hars 1,Edep 27; Müslim, Müsakat 12, Tirmizi,Ahkam40.)
Resulullah (s.a.v) buyurdular ki:
“Kim sağlam bir hayvanı veya parayı (karz-ı hasen olarak) borç verirse veya yolunu kaybedene yolunu gösterirse veya âmâyı sokağına koyarsa kendisine bir köle azad edenin sevabı verilir.”(Timizi, Bir 37.)
Hz. Peygamber(s.a.v)’e soruldu: “ Ey ALLAH’ın Resulü! Bir adam gizli olarak hayırlı ameller yaparken bir de bakarsın halk buna muttali olmuştur da bu onun hoşuna gitmiştir?” Aleyhissalatu vesselam“ Bu kimsenin iki ücreti vardır: Gizli yapmanın ücreti ve aleni yapmanın ücreti.” (Tirmizi, Zühd 49.)
  Resulullah (s.a.v)’a soruldu: “ Ey ALLAH’ın Resulü! Kişi hayır yapsa halk da bu sebeple onu övse (bunun hükmü nedir?)” Bu mümine ( ALLAH’ın razı olduğuna dair) peşin bir müjdedir” buyurdular.( Müslim, Bir 166.)
Resulullah (s.a.v)  buyurdular ki: “ Allan için sefer yapanlar üçtür: Gazi, hacı, umreci.”(Nesai, Hac 4) goody
    Resulullah (s.a.v) bir gün: “ Bugün sizde kim oruçlu sabahladı?” diye sordu. Hz. Ebu Bekir (r.a): “ Ben?” dedi. Aleyhissalatu vesselam: “ Bugün kim bir cenazeye katıldı? “ dedi. Yine Hz. Ebu Bekir (r.a): “Ben dedi. Aleyhissalatu vesselam : “ Bugün kim bir hastayı ziyaret etti?” dedi. Yine Hz. Ebu Bekir (r.a): “Ben  dedi  Bunun üzerine Resulullah (s.a.v): “ Bunlar bir kimsede bir araya geldi mi, o kimse mutlaka cennete girer!” buyurdu.( Müslim, Zekât 87,)

ggüüll ggüüll ggüüll[/b][/i][/color]