Uyanan Gençlik

Kaç çeşit hacker var?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeron

  • *****
  • Join Date: Nis 2008
  • Yer: Kayseri
  • 3335
  • +426/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Uyanan Gençlik
Kaç çeşit hacker var?
« : 01 Aralık 2016, 10:40:11 »


Kanada'daki Manitoba Üniversitesi'nde davranış bilimleri üzerine çalışan ve kendini eski bir "siber dedektif" olarak tanımlayan Marc Rogers, hacker'ların, davranışlarındaki temellere göre sınıflandırılabileceğini ifade ediyor.
ve hacker'ları dörde ayırıyor:

1- Eski okul hacker'ları:
Bunlar, 1960'lı yıllarda MIT ya da Stanford gibi üniversitelerde yetişen bilgisayar programcılarıdır. O dönemde hack etmek bir başarı sembolü olarak görülmektedir. Bu gruba giren hacker'lar sistemlerin kodlarını analiz etmekle ilgilidir, ancak işin suç boyutu onları pek ilgilendirmez. Kötü bir niyetleri yoktur, internetin açık bir sistem olduğunu düşünürler. Hack eylemleri tamamen sistemi çözme, öğrenme amaçlıdır.

2- Zeki çocuklar:
Medyanın "hacker" diye tanımladığı isimler çoğunlukla bu gruptandır. İnternette gerçekleştirdikleri hack eylemlerini sağda solda anlatıp övündükleri için çoğunlukla polise yakalanırlar. En ünlüleri Mafia Boy olan bu grubun üyeleri 12 ile 30 yaş arasında olup, genellikle beyaz ve erkektir. Okulda sıkılan ve eğlenceyi bilgisayarlarda arayan bu gençler, web sitelerini girip, sistemlere zarar verirler.

3- Profesyonel hacker'lar:
Bu gruptakiler ekmeğini hack ederek kazanırlar. Para karşılığında sistemlere girip bilgi hırsızlığı yapan bu hacker'ların hedefi genellikle şirketler ya da devlet kurumlarıdır. Organize suç örgütleri için çalışan hacker'lar da bu grupta yer alır.

4- Virüs yazarları :
Bu gruba ilişkin pek fazla araştırma yapılmamıştır. Kendilerini hacker'lardan ayrı ve daha seçkin bir grupta görme eğilimleri vardır. Yazdıkları kodlarla yaptıklar virüsleri internet ortamına dağıtırlar.

Hackerları Farklı Amaçlara Hizmet Eden
8 Grup Altında İnceleyebiliriz:

1. Hactivistler

Genel olarak politik düşüncelerini bir kuruma ya da kişilere aktarmak adına, kendilerine göre “ders verme niteliğinde” olan hacker grubudur.

2. Beyaz Şapkalılar

Beyaz Şapkalı Hacker (Certified WhiteHat Hacker), bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli güvenlik uzmanıdır.

3. Siyah Şapkalılar
Hacker kelimesinin rahatsız edici bir hal almasına sebep olan en zararlı gruptur.


4. Gri Şapkalılar:


5. Yazılım Korsanları


6. Phrekar


7. Script Kiddies
Script kiddie, hacker olmamalarına rağmen internette tehlikeli kişilerdir. Script kiddieler lamerlar gibidir, ama lamerların aksine bir miktar bilgi sahibidirler.

8. Lamerler:
Lamer, interaktif internet jargonunda, çocukça şeyler yapan veya başkalarını rahatsız eden kimseleri tanımlamak için kullanılan bir kavram. Sözcük ilk ortaya çıktığında, İngilizce halk ağzında, şifre kırıcıları (cracker) ve bedava telefon konuşması yapmak için telekomünikasyon ağlarına kanunsuz giriş yapan kimseleri (phreaker) tanımlamak için kullanılırdı. Zamanla kullanım alanı genişledi.
Lamer günümüzde topluluk tarafından hoşlanılmayan IRC ve BBS kullanıcıları ile çevrimiçi oyuncular için de kullanılmaya başlanmıştır.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
15 Yanıt
9423 Gösterim
Son İleti 06 Ağustos 2008, 21:18:02
Gönderen: sultane
0 Yanıt
2178 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2013, 23:09:40
Gönderen: D®agon
0 Yanıt
1455 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 09:43:11
Gönderen: zeron
0 Yanıt
1493 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 10:06:56
Gönderen: zeron
0 Yanıt
2491 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 11:37:49
Gönderen: zeron