Gönderen Konu: Tasavvufi sohbetler  (Okunma sayısı 37520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunushan

• Paylaşımcı üye
  • +23/-1
Tasavvufi sohbetler
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2008, 22:19:37 »
[color=blue]Din İlminde İhmal

"Hiçbir zaman, his ve tecrübeden ibaret olan ulûm-i müsbeteyi, ulûm-i ilâhî üzerine tercih etmeyin. Sizler, Allah'ın memuru, peygamberin memuru, din-i mübinin memuru, kitabullahın memuru, füyüzât-ı ilâhîyi tevzi memurlarısınız.

Allah'ın zâtını, sıfâtını, peygamberin sünnetlerini, dînin, şer'i şerifin hükümlerini, Allah'ın kitabını bilmeyenlere kitabullahı öğretip, kalblerine feyz-i ilâhî aşılamakla memursunuz. Vazifeniz, batağa düşmüş olan ümmeti bataktan kurtarmak. Gâye rızâ-i ilâhîdir. Buraya kadar getirdiğimiz emaneti ve kıyamete kadar devam edecek olan ulûm-i ilâhînin devamı, sizlerin uhdesindedir. Bu işi ihmal edip vazife yapmayanların, kıyamet günü on parmağım yakasında olacak.
Rütbesi yüce olan bu işin, mes'uliyeti de büyüktür.

Şimdi üç kişi olduğuna bakmayın; yarın 30, daha sonra yüzbinler olacak. Bu asırda ilim bizim elimizden intişar edecek. Bu, Cenâb-ı Hakk'ın takdiri, peygamberân-ı izâm ve evliyâ-i kirâmın kararlarıdır."

[/color]

Çevrimdışı yunushan

• Paylaşımcı üye
  • +23/-1
Tasavvufi sohbetler
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2008, 22:20:41 »
[color=blue]Din ve Dünya Menfeati

"Dîni dünyaya âlet eden hocalar, halkı kendilerinden soğuttu. Bir şey alır da para vermez diye, esnaf bunlara yüz vermez ve kaçar hâle geldi. Siz öyle olmayın. Maddeyi mâneviyata karıştırmayın. Din hizmetleri sadece Allah rızası için yapılır."
[/color]

Çevrimdışı yunushan

• Paylaşımcı üye
  • +23/-1
Tasavvufi sohbetler
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2008, 22:21:50 »
[color=blue]Duâda Dikkat Edilmesi Gereken Bir Husus

"Büyükler, "Yâ Rabbî, bizi tahammül edemeyeceğimiz imtihana tâbi tutma" diye duâ ederler de, "Bizi imtihana sokma" demezler.

Zira imtihanda terfî-i derece var. Siz, "Yâ Rabbî, ben imtihan ehli değilim, beni imtihan etme, Habîbin iltimâsı ile, bizi bu âlemden imtihansız olarak göçür" diye dua edersiniz. "Allah imtihan ediyor" gibi sözleri aslâ konuşmamalı. Zira kim imtihan verebilir?"
[/color]

Çevrimdışı yunushan

• Paylaşımcı üye
  • +23/-1
Tasavvufi sohbetler
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2008, 22:23:31 »
[color=blue]Dünya Malı

"İnsan gölge peşinde koşmaz. Dünya gölge gibidir. Nasıl güneşe karşı gidilse, gölge seni takip eder, peşini bırakmazsa; güneşe arka çevirirsen, gölge öne düşer, ne kadar koşsanyetişip yakalamak kaabil olmaz. Hakka dönüp (gölge misâli dünyayı) kendine tâbi kılmalı.." [/color]

Çevrimdışı yunushan

• Paylaşımcı üye
  • +23/-1
Tasavvufi sohbetler
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2008, 22:24:18 »
[color=blue]Emir Vermek

"Emir vermeye alışmayın. Ben vâlidenizden su dahi istemem. Emir vermekle sözün rûhu ölür. İhbar, emirden daha müessirdir. Misâl: "Benim oğlum sigara içmez değil mi?" gibi." [/color]

Voiser