Gönderen Konu: Sabah Erken Uyanmak İçin ne Yapmalıyım?  (Okunma sayısı 2441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Administrator
  • Süper Mega üye
  • +524/-0
    • Arif Hocam
Sabah Erken Uyanmak İçin ne Yapmalıyım?
« : 30 Kasım 2017, 10:07:21 »
"Ben bir gece baykuşuyum. Ben hep böyle devam ettim - gece geç saate kadar uyuyamıyorum ve sabah okula gitmek zorunda olduğum için üzgünüm. Erken kalkamıyorum."
Sizde böyle diyenlerdeniz anlaşılan.

Kış sonu geldiğinde, benim uyku alışkanlıklarım her zamankinden daha kötüye gitti: sabah 3'e kadar gece televizyonu ve kahvaltı için uyanamamak hiç olağan planımda yok. Ancak dürüst olmak gerekirse, daha geç uyuyorsunuz.

Uyku programlarımı tekrar ayarlamak için öğrendiğim birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

[b]1. Odanızdaki tüm dikkat dağıtıcı şeyleri uzaklaştırın.[/b]

Size acı geldiği halde, anne-babanızdan televizyonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı ve diğer gösterişli cihazlarınızı almasını isteyin. Amacınız sabah erken uyanmaksa. Odanızda, hemen sizi uyandıracağına inanıyorsanız bir ışık gerekiyorsa, yatağınıza ışık tutun. Odanıza Güneşin girmesine izin verin.

[html] [/html]

[b]2. Mazeret Üretmeyin.[/b]

Çalar saat çalmaya başladığında, hemen kalkın. Sürtünme ve düşünme, "Birkaç dakika daha ..." Birkaç dakika daha kolayca geçip çok fazla dakika geçtiğini düşünmeyin.

[b]3. Motivasyona devam edin.[/b]

Uyanmak için kendinize daha iyi bir sebep gösterin. Okul gezisi geçirirken uyanmak, okulun normal bir gününden niçin daha kolay oluyor? Bahane uydurmak. Yarın sabah bir kaç dakika önce uyanırsan testine başlayacağını düşünün. Hedefinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak herhangi bir şeyi düşün.

[b]4. Alarm saatini yatağınızdan uzak tutun.[/b]

Bu, uyanıştan çıkış yolunuzu rasyonalize etmenizi engeller; alarm saati bırınmaya devam edecek ve son dakika uykusu göz kırpması mümkün olmayacaktır.

[b]5. Hemen yatmadan ve odanızdan çıktıktan sonra dolaşın.[/b]

Aktif olmak kesinlikle beyninize bir mesaj gönderir. Artık uyumak için zaman yok!

[b]6. Buna göre erken uyanma saatinizi planlayın.[/b]

Yatma zamanını ayarla. Her ne kadar bu gülünç görünse de, gerçekten başarılı olabilmenizin tek yolu budur. 11.00 gece uyuyacak en en son limit. Beş dakika arayla daha erken uyanmaya başlayın. Nihayet her hafta, bir hafta öncesinden biraz erken uyanırsınız.

Voiser